GPS
Station Total Distance (km) Distance to Next Station (km) Total Ascent (m) Ascent to Next Station (m) Descent to Next Station Time Limit (hrs) Facilities
Start 0 32.4 0 0 0 0:00
Checkpoint - 1 32.4 43.1 0 0 0 1:20
Checkpoint - 2 75.5 29.5 0 0 0 3:00
Checkpoint - 3 105.5 22.5 0 0 0 4:15
Finish 128 0 342 0 0 5:10

Programme


24 February 2018

10:00 - 22:00 AKRA Gran Fondo Antalya Registration & Drop bag delivery - AKRA Hotel Antalya

10:00 - 19:00 Expo

17:30 - 18:00 Technical Briefing - AKRA Otel Antalya

 

25 February 2018

07:30 - 17:00 Expo

07:00 - 08:30 AKRA Gran Fondo Antalya Registration & Drop bag delivery - AKRA Hotel Antalya

             09:00 Long Course (128 km) Start - Lara Street Start Point

             09:30 Short Course (72 km) Start - Lara Street Start Point

             15:00 AKRA Gran Fondo Antalya Award Ceremony - Finish Noktası

Rules and Regulations


General Information

AKRA Gran Fondo Antalya is an amateur road bike race, consisting of two individual routes.

The race will be held under the regulations of the UCI and the Turkish Cycling Federation.

The long, 1289,5 km race starts on February 25, 2018 at 09:00 at Eski Lara Street and finishes at the same point, after a 320 m+ ascent.

Registration Fee

AKRA Gran Fondo Antalya - Long Course (128 km) registration fees:

- Non-refundable registration fee: 160 TL
- Refundable registration fee: 180 TL (Fully refundable if registration is cancelled until 12 February 2018)
- Registration fee after 12 February 2018: 180 TL (Non-refundable)

The payments need to be made during the online registration.


Read More

List of Participants

Bib No Name Surname Team Category Country    
0 Murat Kuntay Açan Ferdi Master Men (45-54)    
1 Abdurrahman Ülken İTÜ Bisiklet Takımı Elite Men (19-34)    
2 Adil Deniz Karacagil Fiberli Antalyaspor kulübü Elite Men (19-34)    
3 Adnan Çetin Hi-Ride Bisiklet Kulübü Master Men (35-44)    
4 Ahmet Akay Peloton İstanbul Master Men (45-54)    
5 Ahmet Erdoğan POLATLI BİSİKLET GRUBU Master Men (35-44)    
6 Ahmet Eren ISS CYCLING TEAM Master Men (35-44)    
7 Ahmet Şimşek Master Men (45-54)    
8 Ahmet Cihan Aytulun Hi-Ride Bisiklet Kulübü Elite Men (19-34)    
9 Ahmetcan Aslan ZoneRiders Elite Men (19-34)    
10 Ali Atav Ankyra Master Men (35-44)    
11 Ali Gülcan Iss Cycling Team Elite Men (19-34)    
12 Ali İhsan Öztürk Master Men (35-44)    
13 Ali İhsan Tokaç CAT SPOR KULÜBÜ Elite Men (19-34)    
14 Ali Rıza Fırıncı NASHİRA CYCLİNG Master Men (55-59)    
15 Alper Deniz Elite Men (19-34)    
16 Alper Şensan bireysel Master Men (45-54)    
17 Andrii Parfenenok Arcadia cycling club Master Men (45-54)    
18 Ayhan Çelik Elite Men (19-34)    
19 Baki Kayan Yalvaç Bisiklet Kulübü Master Men (35-44)    
20 Barış Asa Ferdi Elite Men (19-34)    
21 Behcet Usta ISS CYCLING TEAM Elite Men (19-34)    
22 Binatli Tugay maratonist Master Men (45-54)    
23 Bora Ozcivit Elite Men (19-34)    
24 Buğra Deda İTÜ Bisiklet Kulübü Elite Men (19-34)    
25 Burak Karacık TEMP Master Men (35-44)    
26 Burhan Özdemir Master Men (60+)    
27 Bülent Büyükarda VeLoOn6 Master Men (35-44)    
28 Cahit Burak Korel Master Men (35-44)    
29 Can Yalaman Yeşil Pedal SK Elite Men (19-34)    
30 Cansu Ur Elite Women (19-34)    
31 Celal Sönmez Master Men (35-44)    
32 Celil Çetiner AYTEMİZ ALANYA SPOR KULÜBÜ Master Men (35-44)    
33 Cemal Şahin Nashira cycling Master Men (35-44)    
34 Cihat İyidiker Hiride Elite Men (19-34)    
35 Çağ Çetin Elite Men (19-34)    
36 Çağdaş Özden Bisiklette Paralimpik Düşler Master Men (35-44)    
37 Davut Alkan İnegöl Dostum bisiklet Master Men (35-44)    
38 Devrim Ardıç Fiberli Antalyaspor Master Men (35-44)    
39 Duran Akbaş FERDİ Elite Men (19-34)    
40 Ekrem Başdoğan Elite Men (19-34)    
41 Emre Özgümüş UrbanistTT Master Men (35-44)    
42 Emrullah Sarı İnegöl Dostum bisiklet külübü Master Men (45-54)    
43 Enes Genç Akrabike team Elite Men (19-34)    
44 Engin Karabacakoğlu İnegöl Dostum bisiklet Master Men (35-44)    
45 Engin Sarı CAT Spor Kulübü Master Men (35-44)    
46 Erdal Sevim Velocity cycling club Master Men (35-44)    
47 Erdem Gürcan VELOMARİS TEAM Elite Men (19-34)    
48 Erdem Şen İTÜ Bisiklet Takımı Elite Men (19-34)    
49 Ertuğ Ölçer ÇADOSK Master Men (45-54)    
50 Ertuğrul Dağcı ISS CYCLING TEAM Elite Men (19-34)    
51 Esin Yılmaz Yapı Kredi Elite Women (19-34)    
52 Fatih Saraçoğlu ÇADOSK Master Men (35-44)    
53 Fatih Topcu Master Men (35-44)    
54 Fatma Sezer KARAMAN EKSTREM BİSİKLET VE DOĞA SPORLARI GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ Elite Women (19-34)    
55 Ferhat Yılman inegöl Bisikket Kulubü Master Men (35-44)    
56 Gökay Akçetin AKRA BİKE TEAM Master Men (35-44)    
57 Gökhan Gündüz Pamukkale Bisiklet Derneği Elite Men (19-34)    
58 Gökhan Uzuntaş Yeşil Pedal Spor Kulübü Elite Men (19-34)    
59 Görkem Güngör Elite Men (19-34)    
60 Gülşen Tokaç MARATHONIST Master Women (35-44)    
61 Güray Tatlı Ferdi Master Men (45-54)    
62 H. Tolga Gök VELOMARİS TEAM Master Men (35-44)    
63 Habib Bartu Gökalp İTÜ Bisiklet Takımı Elite Men (19-34)    
64 Hakan Kanca Marathonist Master Men (45-54)    
65 Hakan Kiltaş Antalyaspor fiberli Master Men (35-44)    
66 Hakan Koparal ferdi Master Men (45-54)    
67 Hakan Memık VeLoON6 Master Men (45-54)    
68 Hakan Şenöz ALANYA BİSİKLET PERFORMANS SPOR KULÜBÜ Master Men (45-54)    
69 Halil Emre Iss Cycling team Master Men (35-44)    
70 Halil İbrahim Arslan YBK Master Men (45-54)    
71 Halil İbrahim Kurt Denizli Bisiklet Derneği Master Men (45-54)    
72 Haluk Babacan Master Men (45-54)    
73 Hamdi Oğuz Yoldaş ferdi Master Men (45-54)    
74 Hasan Duman FERDİ Master Men (35-44)    
75 Haşim Köksal fiberli antalya spor klübü Master Men (35-44)    
76 Hürol Yavuztürk BABAESKI Master Men (45-54)    
77 Hüseyin Balcı SST Master Men (35-44)    
78 İsa Dal Denizli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü Master Men (45-54)    
79 İsmail Çavuşoğlu Fiberli-Antalyaspor Elite Men (19-34)    
80 İsmail Ergun Master Men (45-54)    
81 İsmail Geçim Hİ RİDE Master Men (45-54)    
82 İsmail İltir NASHİRA CYCLİNG TEAM Master Men (55-59)    
83 İsmail Avni Yağcıoğlu IGR CC Master Men (45-54)    
84 İsmail Mutlu Demir FERDİ Elite Men (19-34)    
85 Kaan Yusufoğlu Bireysel Elite Men (19-34)    
86 Kağan Yavuz Elite Men (19-34)    
87 Kemal Kayalı İnegöl Dostum bisiklet Master Men (55-59)    
88 Kemal Erhan Özkan ferdi Master Men (45-54)    
89 Kubilay Erdoğan ÇayYOLcular Elite Men (19-34)    
90 Kübra Bektaş baskent üniversitesi Elite Women (19-34)    
91 Mehmet Akarcalı Ferdi Master Men (45-54)    
92 Mehmet Pala Elite Men (19-34)    
93 Melih Çavaş 5³° Master Men (35-44)    
94 Melih Özler Elite Men (19-34)    
95 Melikşah Hayırsever İTÜ Bisiklet Takımı Elite Men (19-34)    
96 Mertcan Çavuşoğlu Yeşil Pedal SK Elite Men (19-34)    
97 Muharrem Karadağ Master Men (55-59)    
98 Muharrem Tekin velotalya Master Men (45-54)    
99 Muharrem Cem Doğan Master Men (45-54)    
100 Murat Alaboz Hi-Ride Master Men (35-44)    
101 Murat Öztürk IGR CC Master Men (45-54)    
102 Murat Şimşek VeLoOn6 Master Men (45-54)    
103 Murat Yılman inegöl Bisikket Kulubü Master Men (35-44)    
104 Murat Kadir Tural Master Men (45-54)    
105 Mustafa Sağlam YEŞİL PEDAL Master Men (35-44)    
106 Mustafa Taşyıldız Demir pedal Çorlu Master Men (45-54)    
107 Mustafa Tekin Master Men (45-54)    
108 Mustafa Kürşat Akın KARAMAN EKSTREM BİSİKLET VE DOĞA SPORLARI GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ Master Men (45-54)    
109 Mutlu Erçevik ISS CYCLING TEAM Master Men (45-54)    
110 Nicholas Anderson Master Men (35-44)    
111 Niyazi Talha Özdemir THY Elite Men (19-34)    
112 Nuri Acar Antalya Spor Fiberli Master Men (35-44)    
113 Ogün Çavuş Fiberli Antalyaspor Master Men (35-44)    
114 Oğuz Omur Maratonist Master Men (45-54)    
115 Oğuzhan Çetin Manisa Bisiklet Spor Kulübü Derneği Master Men (35-44)    
116 Oğuzhan Taşkan Yeşil Pedal SK Elite Men (19-34)    
117 Onay Bayram Master Men (35-44)    
118 Onur Yazman Master Men (35-44)    
119 Osman Demiratar Akra Bike Team Elite Men (19-34)    
120 Ökkeş Kaymaz The Sudd Master Men (35-44)    
121 Özgür Deveci Hi Ride Cycling Club Master Men (35-44)    
122 Özgür Özkaya Elite Men (19-34)    
123 Özhan Akgöğ İstanbul Bisiklet Kulübü Elite Men (19-34)    
124 Pınar Çalışkan YÜZBİNKOŞ Master Women (35-44)    
125 Pınar Turgut Elite Women (19-34)    
126 Rafet Dik THY Master Men (35-44)    
127 Ruso Yakimoviç Elite Men (19-34)    
128 Sadık Yalaman ferdi Master Men (60+)    
129 Samet Yavuz İTÜ BİSİKLET TAKIMI Elite Men (19-34)    
130 Sefa Toros Fiberli Antalyaspor Elite Men (19-34)    
131 Selçuk Bertan ENKA Master Men (35-44)    
132 Selçuk Oğuztürk Master Men (45-54)    
133 Serdar Gezgin Trio Of Defnelik Master Men (35-44)    
134 Serdar Özkan Master Men (45-54)    
135 Seyda Erkahraman Yuzbinkoş Master Women (45-54)    
136 Sitemkar Bolsoy Marathonist Master Men (35-44)    
137 Şems Korkmaz Flamme Rouge Elite Men (19-34)    
138 Tarkan Kalaycıoğlu ISS CYCLING TEAM Master Men (45-54)    
139 Tayyip Yıldırım Yeşil Pedal SK Elite Men (19-34)    
140 Tolga Küçükceran Master Men (35-44)    
141 Tuna Taşkın Velocity216 Cycling Team Elite Men (19-34)    
142 Turgay Germen FİBERLİ ANTALYASPOR Master Men (35-44)    
143 Türker Ecevit Master Men (45-54)    
144 Vesile Yılmaz Anatca Günah çukuru Master Women (35-44)    
145 Viktor Fedorov Dnepr Masters Master Men (45-54)    
146 Volkan Arslan Ankyra SK Master Men (35-44)    
147 Volkan Kurdoğlu Peloton İstanbul Master Men (35-44)    
148 Yağmur Eren Erduru KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ DAĞCILIK VE BİSİKLET KULÜBÜ Elite Men (19-34)    
149 Yalçın Kaya Elite Men (19-34)    
150 Yasin Güler ferdi Elite Men (19-34)    
151 Yavuz Öge PAMUKKALE BİSİKLET DERNEĞİ Master Men (45-54)    
152 Yılmaz Varol VELOMARİS TEAM Master Men (35-44)    
153 Yigit Duygun Babaeski Master Men (35-44)    
154 Yusuf Akgür İTÜ Bisiklet Takımı Elite Men (19-34)    
155 Yusuf Çelik FERDİ Master Men (45-54)    
156 Yüksel Kılıç Istanbul Triatlon kulubu Master Men (60+)    
157 Yüksel Pekdüz PAMUKKALE BİSİKLET DERNEĞİ Master Men (55-59)    

Subscribe Newsletter